تابش ,توان ,سیستم ,تولیدی ,خورشید ,خورشیدی ,توان تولیدی ,تابش خورشید ,سیستم فتوولتائیک ,تابش خورشيد ,آرايه­هاي فتوولتاييك ,تولیدی سیستم فتوولت

  تاثیر عوامل مختلف بر توان تولیدی سیستم فتوولتائیک

توان تولیدی سیستم فتوولتائیک رابطه مستقیم با میزان تابش خورشید بر سطح پنل دارد. لذا زاویه تابش خورشید بر روی پنل و عوامل محیطی مانند سایه و شیب محل نصب پنل­ها می­تواند منجر به تغییرات خروجی توان پنل­ها بشود. در ادامه راجع به تاثیر برخی از این موارد توضیحات مختصری ارائه می­گردد.

1. توان تولیدی فتوولتائیک

پنل­های خورشیدی با هدف تولید توان نیروگاهی معمولا دارای مشخصات ولتاژ خروجی DC در مقدار ولتاژ پایین می­باشند. این پنل­ها را می­توان با سری و موازی کردن آنها با یکدیگر به سطح ولتاژ مورد نظر و توان مورد نظر رساند. البته محدودیت­هایی نیز در این زمینه وجود دارد که از جمله می­توان به محدودیت حداکثر ولتاژ سیستم اشاره نمود که در مشخصات پنل مورد استفاده ذکر می­گردد. و یا محدودیت­هایی در اینورتر مورد استفاده وجود داشته و ظراح را موظف به رعایت این موارد می­نماید. از طرفی توان خروجی این پنل­در دماهای مختلف فضای اطراف متفاوت می­باشد و با افزایش دما مقدار توان خروجی پنل­های خورشیدی با ترخ مشخصی کاهش می­یابد. بنابراین میزان توان تولیدی سیستم فتوولتائیک علاوه شدت تابش به عوامل دیگری از جمله دمای محیط نیز بستگی دارد. هرچه محیط خنک تر باشد بازده سیستم بیشتر خواهد بود.

2. تاثیر تابش

سیستم فتوولتائیک سیستمی است که بر اساس شدت تابش خورشید انرژی الکتریکی تولید می­کند. بنابراین شدت تابش خورشید مهمترین عامل در میزان توان تولیدی آن می­باشد. لذا در راه­اندازی و نصب سیستم فتوولتائیک ابتدایی­ترین و مهم­ترین اقدامی که باید صورت گیرد، بررسی پتانسیل منطقه مورد نظر از نظر شدت تابش خورشید می­باشد. در همین راستا معمولا تمامی کشورها اطلس جغرافیایی مربوط به میزان و شدت تابش خورشید را تهیه کرده و بر اساس آن تصمیم به اجرای نیروگاه فتوولتائیک در نقاط مستعد و مناسب می­گیرند. شدت تابش خورشید بر حسب kw/m2 می­باشد.

به طور کل ایران کشوری خورشیدی است و شدت تابش در سرتاسر کشورمان برای استفاده در سیستم‌های خورشیدی مناسب است. این پتانسیل مناسب باعث می‌شود تا بتوانیم هم از تابش مستقیم و هم غیرمستقیم (پراکنده) استفاده نماییم. با این حال، میزان برق تولیدی در هر مکان بستگی به مزان انرژی دریافتی توسط سیستم خورشیدی دارد.

3. تاثیر سایه و کثیفی پنل

مسلما سایه مانع تابش مستقیم خورشید بر روی پنل خورشیدی خواهد شد. لذا با ایجاد سایه توان تولیدی پنل نیز به صفر رسیده و هیچ انرژی ای تولید نمی­نماید. بر همین اساس محل نصب پنل­های خورشیدی باید در نقاطی قرار بگیرد که سایه اندازی به واسطه وجود عواملی همچون ساختمان­ها و درختان و ... وجود نداشته باشد. همچنین کثیف شدن سطح پنل نیز تاثیر منفی در میزان توان تولیدی پنل خورشیدی دارد. با کثیف شدن سطح پنل، شدت تابش کمتری به سلول­ها رسیده و بر همین اساس میزان توان تولیدی پنل­ها کاهش خواهد یافت. لذا ضروری است که طی فواصل زمانی منظم و همچنین پس از طوفانها نسبت به تمیز کردن سزح پنل­ها اقدام شود تا سیستم کاراریی الزم را در این زمینه داشته باشد.

4. تاثیر شیب و زاویه پنل

آرايه­هاي فتوولتاييك به حالت ثابت و يا ردياب متحرك كه بنابر فصل با زاويه­ي تابش خورشيد خود را تطبيق مي­دهند، نصب مي­شوند. البته در برخي موارد آرايه­ها به حالت ثابت فصلي نصب مي­شوند. در نصب آرايه­هاي فتوولتاييك مهمترين نكته، زاويه­ي نصب آنها مي­باشد. زاويه­ي تابش خورشيد به صفحات خورشيدي تاثير بسيار زيادي در تولید انرژي الكتريكي دارد. ساده­ترين حالت نصب آرايه­ها به صورت ثابت است. البته به دليل تغيير زاويه­ي خورشيد در طول روز و همچنين جابجايي آن در فصول مختلف سال، ميزان تابش خورشيد به صفحات ثابت در طول روز و سال كاهش مي­يابد. براي بهبود بخشيدن اين ضعف مي­توان از روش نصب ثابت فصلي استفاده نمود. در اين حالت زاويه نصب آرايه­هاي فتوولتاييك براي هر فصل متفاوب بوده و در هر فصل زاويه­ي نصب بايد تغيير يابد. حالت ديگر استفاده از ردياب متحرك مي­باشد. ردياب­ها داراي دو نوع هستند، ردياب­هايي كه بر روي يك محور و يا بر روي دو محور دوران مي­كنند و همواره پانل­هاي (آرايه­هاي) فتوولتاييك را در جهت تابش خورشيد نگاه مي­دارند، بنابراين موجب افزايش بازده خروجي پانلها (آرايه­ها) مي­شوند. در پانل­ها با پايه­ي ثابت، پانلها روي پايه­هايي با شيب ثابت نصب شده و رو به خورشيد قرار داده مي­شوند.

براي مناطقي مانند ايران كه در نيم كره­ي شمالي هستند، پانل­هاي فتوولتاييك بايد به گونه­اي نصب شوند كه سطح جاذب نور به سمت جنوب باشد زيرا خورشيد در طول سال در وجه جنوبي رؤيت مي­گردد. اما براي اينكه ميزان جذب سالانه­ي انرژي توسط يك سيستم خورشيدي به حداكثر ميزان خود برسد، بهتر است كه زاويه شيب ثابت، تقريباً برابر با عرض جغرافيايي منطقه­ي نصب باشد. 

منبع اصلی مطلب : مهندسی برق
برچسب ها : تابش ,توان ,سیستم ,تولیدی ,خورشید ,خورشیدی ,توان تولیدی ,تابش خورشید ,سیستم فتوولتائیک ,تابش خورشيد ,آرايه­هاي فتوولتاييك ,تولیدی سیستم فتوولت
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : تاثیر عوامل مختلف بر توان تولیدی سیستم فتوولتائیک